środa, 28 września 2011

Strażackie szkoły





Szkolnictwo pożarnicze odbywa się w następujących szkołach:
- Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie

- Centralna Szkoła PSP w Częstochowie

- Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu

- Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie

- Szkoła Podoficerska PSP w Bydgoszczy 


Warunki przyjmowania do Szkół Pożarniczych

Służba kandydacka w Państwowej Straży Pożarnej jest odbywana w:

- Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie (SGSP)
Absolwenci SGSP uzyskują tytuł inżyniera bezpieczeństwa pożarowego lub inżyniera bezpieczeństwa cywilnego oraz stopień służbowy młodszego kapitana (studia inżynierskie I stopnia - 4-letnie). Kolejnym etapem kształcenia jest uzyskanie tytułu magistra (studia magisterskie II stopnia - 3 semestry).

- Szkołach Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu , Częstochowie i Krakowie
Ukończenie Szkoły Aspirantów pozwala na uzyskanie tytułu technika pożarnictwa oraz stopnia służbowego - młodszy aspirant.


Do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej, może być przyjęta na podstawie dobrowolnego zgłoszenia osoba, która:

posiada:
- obywatelstwo polskie
- zdolność psychiczną i fizyczną do służby w Państwowej Straży Pożarnej

uzyskała:
- świadectwo dojrzałości i nie przekroczyła 25 roku życia - jeżeli ubiega się o przyjęcie do służby kandydackiej w Szkole Głównej Służby Pożarniczej
- świadectwo dojrzałości lub świadectwo ukończenia szkoły średniej i nie przekroczyła 23 roku życia - jeżeli ubiega się o przyjęcie do służby kandydackiej w szkołach aspirantów PSP

złoży:
- zobowiązanie do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej po ukończeniu służby kandydackiej
- z wynikiem pomyślnym egzamin wstępny


Osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby kandydackiej składa podanie do komendanta szkoły:

- do dnia 31 maja - w wypadku ubiegania się o przyjęcie do służby kandydackiej w Szkole Głównej Służby Pożarniczej
- do dnia 15 maja - w wypadku ubiegania się o przyjęcie do służby kandydackiej w Szkołach Aspirantów PSP


Do podania osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby kandydackiej dołącza:

- oryginał świadectwa dojrzałości lub świadectwa ukończenia szkoły średniej
- własnoręcznie napisany życiorys


Wzory podań określają załączniki rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 sierpnia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad, warunków i trybu przyjmowania do służby kandydackiej w Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. nr 101, poz.638).

Komendant szkoły PSP dokonuje wstępnej kwalifikacji podań i dołączonych do nich dokumentów, w wyniku której osobie nie spełniającej ww. warunków, zwraca złożone dokumenty, podając przyczyny nie zakwalifikowania do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby kandydackiej jest obowiązana wnieść opłatę w wysokości ustalonej przez komendanta szkoły PSP. Wysokość opłaty nie może przewyższać planowanych kosztów związanych z przeprowadzeniem postępowania rekrutacyjnego.

Osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby kandydackiej, zakwalifikowana przez komendanta szkoły PSP do dalszego postępowania rekrutacyjnego, otrzymuje skierowanie do poradni psychologicznej w celu przeprowadzenia badania o zdolności do służby w Państwowej Straży Pożarnej.

Osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby kandydackiej składa egzamin wstępny (teoretyczny i sprawnościowy), którego zakres i termin określa komendant szkoły PSP.

Egzamin wstępny do SGSP ma charakter konkursowy i obejmuje sprawdzian teoretyczny z matematyki, fizyki i wybranego języka obcego oraz sprawdzian sprawności fizycznej - bieg na 1000 m, 50 m oraz podciąganie na drążku.

Egzamin do szkoły aspirantów PSP stanowią dwa odrębne testy z chemii i fizyki oraz sprawdzian sprawności fizycznej - bieg na 1000 m, 50 m oraz podciąganie na drążku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz